Workshop výroba deníku

Měla jsem chuť vyzkoušet něco nového. Tak jsem se přihlásila na workshop výroby cestovního deníku u Reformátu a moc mě to bavilo!

Reformát je firma/dílna která se zabývá recyklací papíru. Vyrábí z nevyužitého nebo starého papíru deníky, zápisníky, diáře a další. Využívají například také staré mapy nebo plakáty.
Samotný kurz probíhal v sobotu v zadní části prodejny, kde mají dílnu se všemi stroji a pomůckami, a trval 3 hodiny, ve výsledku jsme to úplně všechno nestihli, takže ještě tak hodinka k tomu byla dobrá. Nicméně i tak jsem si domů odnesla hotový deník.

 

Na kurzu nás bylo pět plus lektorka, nejdříve nám lektorka řekla pár obecných věcí. A pak už jsme se pustili do výroby. Jak jsem psala výše, Reformát recykluje, takže na výrobu jsme použily již normálně nevyužitelné papíry, listy ze starých diářů, plakáty a podobně. Na přehýbaly jsme si jednotlivé listy, z kterých vznikl tzv. blok neboli vnitřek samotného deníku. Pak jsme jednotlivé části proděrovaly šídlem nebo knihařskou jehlou a postupně začaly sešívat k sobě.

 

Aby byla vazba pevná, sešitý blok jsme vložily do svěráku a celé jsme to slepily. Správně by papíry měly schnout několik hodin, nicméně na to jsme v 3 hodinovém kurzu neměly čas, takže jsme to nechaly schnout nezbytně nutnou dobu a mezitím si vybraly, čím polepíme desky deníku.

 

Pak přišlo na řadu ořezávání, kdy jsme celý vzniklý blok ořezaly ze tří stan na elektrické stohové řezačce, což bylo parádní. Oproti mé domácí kotoučové řezačce, co uřízne jeden papír, tady vzala celý blok a bylo to.

 

Na desky deníku jsme nalepily vybraný papír a ještě předtím přilepily záložku a hřbet knihy. Poslední co jsem stihla, bylo do desek udělat na dalším stroji díry, kterými jsem provlékla gumičku. Další věcí bylo vlepit dovnitř deníku kapsičky, na které už bohužel nezbyl čas, nicméně i tak to bylo fajn a kapsičky si mohu dolepit už sama doma.(haha tipujte jestli se k tomu někdy dostanu..:D)

 

A tady už celkový výsledek.

 

Ano trochu se mi ty desky, respektive ten puntíkový papír kroutí, protože jsem si vybrala podle vzhledu a ne podle toho jaký to byl papír. No a tento s puntíky byl očividně po voskovaný, proto to nalepení není tak dokonalé, jako by to byl klasický papír. Ale i tak myslím, že se povedl. co říkáte? 🙂

 

Celý workshop hodnotím velmi kladně a všem koho baví zkoušet vyrábět něco nového, doporučuji. Určitě mi napište, jestli také chodíte na nějaké workshopy nebo kurzy?

 

Krásný den Vaše Kreativní holkaNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *