Workshop výroba deníku

Měla jsem chuť vyzkoušet něco nového. Tak jsem se přihlásila na workshop výroby cestovního deníku u Reformátu a moc mě to bavilo!

Reformát je firma/dílna která se zabývá recyklací papíru. Vyrábí z nevyužitého nebo starého papíru deníky, zápisníky, diáře a další. Využívají například také staré mapy nebo plakáty.
Samotný kurz probíhal v sobotu v zadní části prodejny, kde mají dílnu se všemi stroji a pomůckami, a trval 3 hodiny, ve výsledku jsme to úplně všechno nestihli, takže ještě tak hodinka k tomu byla dobrá. Nicméně i tak jsem si domů odnesla hotový deník.

 

Na kurzu nás bylo pět plus lektorka, nejdříve nám lektorka řekla pár obecných věcí. A pak už jsme se pustili do výroby. Jak jsem psala výše, Reformát recykluje, takže na výrobu jsme použily již normálně nevyužitelné papíry, listy ze starých diářů, plakáty a podobně. Na přehýbaly jsme si jednotlivé listy, z kterých vznikl tzv. blok neboli vnitřek samotného deníku. Pak jsme jednotlivé části proděrovaly šídlem nebo knihařskou jehlou a postupně začaly sešívat k sobě.

 

Aby byla vazba pevná, sešitý blok jsme vložily do svěráku a celé jsme to slepily. Správně by papíry měly schnout několik hodin, nicméně na to jsme v 3 hodinovém kurzu neměly čas, takže jsme to nechaly schnout nezbytně nutnou dobu a mezitím si vybraly, čím polepíme desky deníku.

 

Pak přišlo na řadu ořezávání, kdy jsme celý vzniklý blok ořezaly ze tří stan na elektrické stohové řezačce, což bylo parádní. Oproti mé domácí kotoučové řezačce, co uřízne jeden papír, tady vzala celý blok a bylo to.

 

Na desky deníku jsme nalepily vybraný papír a ještě předtím přilepily záložku a hřbet knihy. Poslední co jsem stihla, bylo do desek udělat na dalším stroji díry, kterými jsem provlékla gumičku. Další věcí bylo vlepit dovnitř deníku kapsičky, na které už bohužel nezbyl čas, nicméně i tak to bylo fajn a kapsičky si mohu dolepit už sama doma.(haha tipujte jestli se k tomu někdy dostanu..:D)

 

A tady už celkový výsledek.

 

Ano trochu se mi ty desky, respektive ten puntíkový papír kroutí, protože jsem si vybrala podle vzhledu a ne podle toho jaký to byl papír. No a tento s puntíky byl očividně po voskovaný, proto to nalepení není tak dokonalé, jako by to byl klasický papír. Ale i tak myslím, že se povedl. co říkáte? 🙂

 

Celý workshop hodnotím velmi kladně a všem koho baví zkoušet vyrábět něco nového, doporučuji. Určitě mi napište, jestli také chodíte na nějaké workshopy nebo kurzy?

 

Krásný den Vaše Kreativní holka


Related Posts

Psací potřeby na černý papír

Psací potřeby na černý papír

Zdravím, protože jsem se pro rok 2024 rozhodla používat diář s černým papírem, musela jsem najít vhodné psací potřeby. Tenhle článek tu bude pro všechny, kdo by to taky chtěli vyzkoušet a vyměnit bílou za černou. Byl to trochu risk a experiment. A uvidím, jak […]

Když lepím „jen tak“

Když lepím „jen tak“

Dneska bych Vám chtěla napsat něco k tvoření pro radost. Protože od té doby co tvořím na zakázku, jsem měla pocit, že cokoliv vyrábím, měla bych to dělat tak, aby to zaujalo potencionální zákazníky, aby se to líbilo a prodalo. Ale někdy je prostě potřeba […]Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *